× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Staw kolanowy jest stawem największym i silnie wzmocnionym przez aparat więzadłowy, a mimo to jest również jednym ze stawów najczęściej ulegających urazom. Uszkodzenia stawu kolanowego występują niezależnie od wieku, najczęściej jednak u ludzi uprawiających w sposób czynny aktywność fizyczną, sportową.

Najczęstsze urazy stawu kolanowego to:

  • uszkodzenia więzadeł stawu kolanowego,
  • uszkodzenia łąkotek,
  • chondromalacja rzepki.

Uszkodzenie łękotek powstaje na skutek skręcenia kolana znajdującego się w zgięciu i obciążonego masą ciała. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej. Objawy takiego uszkodzenia to ból w okolicach stawów po stronie uszkodzenia, narastający przy intensywnym wysiłku fizycznym oraz przy ruchach kolana. Efektem nieobciążania uszkodzonego kolana (unikanie bólu) jest zanik mięśnia czworogłowego uda, co z kolei powoduje niestabilność stawu doprowaedzając do powstawania kolejnych urazów.

Staw kolanowy jest stabilizowany przez cztery więzadła: dwa więzadła krzyżowe, więzadło przyśrodkowe i więzadło boczne (anatomia stawu kolanowego). Przyczyną zwichnięć stawu kolanowego są urazy o dużej sile, co jednocześnie prowadzi do poważnego uszkodzenia całego aparatu więzadłowo – torebkowego. Więzadła poboczne ulegają uszkodzeniom w wyniku bezpośredniego czynnika urazowego. Do uszkodzenia więzadła krzyżowego przednie dochodzi w wyniku urazu skrętnego lub zgięciowego.

Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego - które jest urazem dużo rzadziej spotykanym, związane jest z uszkodzeniem tętnicy podkolanowej. Bardzo często powstaje w wyniku przeciążenia i zwyrodnienia powierzchni stawowych rzepki. Całkowite przerwanie ciągłości więzadła krzyżowego przedniego prowadzi do trwałego wyeliminowania sportowca z czynnego uprawiania sportów walki i brania udziału w zawodach sportowych. Objawami uszkodzenia aparatu więzadłowego stawu kolanowego jest widoczny obrzęk stawu i duża deformacja jego obrysów.

Zespół przeciążenia stawu rzepkowo – udowego tzw. chondromalacja rzepki - jest zjawiskiem bardzo częstym wśród uprawiających sport. Częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn (ze względu na różnice w budowie stawu kolanowego), objawy to ból powierzchni przedniej kolana. Dyskomfort nasila się w przypadku wchodzenia schodzenie po schodach, chodzeniu po górach czy długim siedzeniu. Unikanie bólu - nieobciążanie stawu kolanowego doprowadza do pomniejszenia masy i siły mięśnia czworogłowego uda. Zaleca się przerwę we wszelkich treningach, zawodach sportowych, przyjmowanie leków przeciwzapalnych, wykonywanie ćwiczeń wzmacniających, podczas których unika się przekraczania pełnego zakresu ruchów w stawie kolanowym.

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1