× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Nadciśnienie tętnicze wtórne jest jedynie wtórnym objawem oraz następstwem stanu chorobowego, w przebiegu którego dochodzi do nadciśnienia. Jest to zazwyczaj jeden z objawów notowanych w przebiegu niektórych chorób, np. w niedoczynności nadnerczy, czyli chorobie Addisona, w obwodowej niewydolności krążenia, we wstrząsie pochodzenia sercowego i endotok-sycznym, po rozległym oparzeniu, w razie zmniejszenia objętości krwi krążącej w następstwie krwotoku zewnętrznego lub wewnętrznego itd.

Przyczyny


Wśród chorób, w przebiegu których występuje podwyższone ciśnienie tętnicze, należy wymienić różne stany chorobowe oraz anomalie rozwojowe naczyń tętniczych zaopatrujących nerki w krew, wskutek niedokrwienia nerek wyzwalane są biochemiczne mechanizmy doprowadzające w końcowym ogniwie do podwyższenia ciśnienia tętniczego.

Z innych chorób doprowadzających do podwyższenia ciśnienia tętniczego należy wymienić niektóre choroby gruczołów dokrewnych z zaburzeniami hormonalnymi oraz guzy i urazy mózgu, stany zapalne mózgu i opon mózgowia, zatrucie ołowiem, itd.

Zapobieganie nadciśnieniu wtórnemu, czyli objawowemu, polega na starannym leczeniu stanów chorobowych, które w swym rozwoju mogą wyzwolić mniej lub bardziej trwałe i wysokie nadciśnienie tętnicze (np. choroby nerek i dróg moczowych). Wszystkie inne zalecenia, dotyczące nadciśnienia pierwotnego, są tu również aktualne.

Sugerowany specjalista:

Kardiologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1