× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Choroba polegająca na nadmiernym wzroście liczby białych krwinek - hiperleukocytoza.


Schorzenie to możemy podzielić na:

  • hiperleukocytoza odczynowa (fizjologiczna) - przejściowy wzrost liczby krwinek białych, potrzebny w wielu stanach chorobowych, szczególnie o charakterze zakaźnym, przy zawale serca, zapaleniu nerek, gorączce reumatycznej, kwasicy cukrzycowej, po wielu lekach, po zatruciach, po osłabieniu organizmu itd. Gdy znika przyczyna pobudzająca krwinki białe do szybkiego namnażania, ich liczba powinna wrócić do normy. Właśnie to zjawisko powracania do normy jest podstawowym czynnikiem odróżniającym hiperleukocytozy odczynowe od patologicznych.
  • hiperleukocytoza poliferacyjna (patologiczna) - są to stany niecelowego, niekontrolowanego rozrostu układu białokrwinkowego. Mieszczą się w tej grupie stany rozrostowe szpiku kostnego, tkanki chłonnej typu białaczkowego itp.

Możliwe choroby:

  • niekontrolowany rozrost szpiku kostnego, tkanki chłonnej typu białaczkowego,
  • białaczka, która jest niecelowym rozrostem komórek szpiku kostnego lub węzłów chłonnych z późniejszym przenikaniem do krwi komórek dojrzałych i młodszych.

Jest wiele rodzajów tej choroby. Z punktu widzenia jej przebiegu wyróżniamy rozrosty białaczkowe ostre i przewlekłe, przy czym te przewlekłe mogą ulegać okresowemu zaostrzeniu. Przyczyny białaczki nie są dotąd jednoznacznie wyjaśnione.

  • siatkowica, inaczej wychłoniak to swoiste stany gorączkowe i wyraźne powiększenie choćby jednego węzła chłonnego jest wskazaniem do niezwłocznego skonsultowania się z lekarzem w celu ustalenia diagnozy i podjęcia leczenia. Wczesna diagnoza i wczesne podjęcie systematycznego, odpowiedniego leczenia rokują praktycznie pełne wyleczenie.
  • szpiczak mnogi jest schorzeniem szpiku kostnego prowadząca do niszczenia kości, a w efekcie do trudnych do przewidzenia, patologicznych złamań w różnych miejscach kośćca. Leczenie długotrwałe i systematyczne. Choroba coraz częstsza u ludzi starszych.

Sugerowany specjalista:

Hematologia

Pytania

Paulina dodano: 2012-01-05 21:18:09

Morfologia po chłoniaku i usunięciu śledziony


Witam jestem po przebytym chłoniaku ostatnio coś źle sie czuje zrobiłam morfologie WBC 18,07 Norma od 3,5 do 10,0 PLT 499 ale nie mam śledziony norma 450 PCT 0,51 Norma 0,17-0,35 NEUT 10,11 norma...

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1