× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Zaburzenia czynnościowe płytek lub znaczne zmniejszenie ich liczby są objawami skazy krwotocznej z przedłużonym czasem krwawienia.

Wśród skaz krwotocznych pochodzenia płytkowego wyróżniamy:

  • zaburzeniami czynności płytek przy zazwyczaj prawidłowej ich liczebności, upośledzenie ich zdolności zlepiania się i skupiania się (a więc do tworzenia jakby rusztowania powstającego skrzepu),
  • zmniejszoną liczbą płytek, czyli małopłytkowością, i wskutek tego ich niedoborem zarówno w procesie inicjowania czopu zakrzepowego, jak też wtórnym niedoborem wszystkich płytkowych czynników krzepnięcia krwi.

Wśród małopłytkowych skaz wyróżniamy:

  • małopłytkowość samoistną, zwaną też pierwotną lub chorobą Werlhofa,
  • małopłytkowości wtórne.

W mechanizmach powstawania małopłytkowości samoistnej oprócz predyspozycji wrodzonej do upośledzonego dojrzewania megakariocytów i tworzenia płytek podkreśla się ostatnio coraz bardziej także rolę mechanizmów immunologicznych. Wskutek tworzenia przeciwciał skierowanych na niszczenie płytek dochodzi do małopłytkowości. Niszczenie płytek może odbywać się przez rozpad w naczyniach krwionośnych, bądź też obładowane przeciwciałami płytki krwi docierają do śledziony, gdzie są niszczone.

Objawy

  • powiększenie śledziony,
  • zwiększoną liczbę megakarioblastów i megakariocytów w szpiku kostnym,
  • wydłużenie czasu krwawienia,
  • skłonności do licznych, zazwyczaj drobnych, wybroczyn na skórze i błonach śluzowych.

Konsekwencje dla chorego są zależne zarówno od intensywności, jak i miejsca powstawania wybroczyn lub krwawień. Ogólnie można powiedzieć, że bardziej niebezpieczne są nawet małe krwawienia, ale do ważnych życiowo narządów wewnętrznych, niszczące ich strukturę i czynności (np. mózgu, serca), niż znacznie większe krwotoki zewnętrzne (np. z nosa, z dróg rodnych lub moczowych), których dość poważne skutki, w postaci nawet znacznej niedokrwistości organizmu, można skutecznie leczyć objawowo uzupełnieniem krwi w postaci przetoczeń (transfuzji).

Leczenie


W leczeniu objawowym domowym stosuje się preparaty uszczelniające ściany naczyń włosowatych.

Sugerowany specjalista:

Choroby wewnętrzne, Hematologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1