× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Stany zapalne w zakresie opłucnej mogą mieć charakter pierwotny (kiedy obejmują wyłącznie opłucną) lub też charakter wtórny (np. gdy szerzący się w tkance płucnej proces zapalny obejmuje również i opłucną lub też drogą kontaktu drażni opłucną, wyzwalając odczynowy proces zapalny).

W przebiegu choroby dochodzi do niewielkiego pogrubienia, przekrwienia i rozpulchnienia opłucnej oraz osadzania się włóknika na jej powierzchni.

Pogrubienia i przekrwienie opłucnej oraz osadzający się włóknik i powstająca nierówność jej powierzchni sprawiają, że w czasie oddychania nierówne powierzchnie zwróconych do siebie blaszek opłucnej ocierają się o siebie, wyzwalając dokuczliwy, zazwyczaj kujący ból, uniemożliwiający prawidłowy, głęboki, swobodny oddech.

Początek choroby są nagłe. Rozpoczyna się dość silnym bólem zlokalizowanym w określonej części klatki piersiowej, nasilającym się oprócz wdechu także przy wszelkich wstrząsach w zakresie klatki piersiowej, a więc np.: przy kaszlu, kichaniu, skakaniu, skrętach, skłonach itp. Opisanemu bólowi towarzyszy zazwyczaj suchy kaszel (urywany) oraz stany podgorączkowe bądź gorączkowe. Nagromadzony płyn może uciskać na płuco, zmniejszać powierzchnię wymiany
gazowej i powodować uczucie duszności.

Cechą charakterystyczną bólu opłucnowego jest to, że nasila się przy wdechu, a ustępuje przy wstrzymaniu oddechu. Jeżeli ilość płynu wysiękowego jest znaczna, to takie zapalenie opłucnej nazywane jest przez lekarzy wysiękowym. Płyn gromadzi się w jamie opłucnej. Może on ulegać wtórnemu zakażeniu i przybierać charakter ropny.

Zapalenia opłucnej dzielone są na:

  • suche,
  • wysiękowe,
  • wysiękowe ropne,
  • wysiękowe krwotoczne.

W razie nagromadzenia się w opłucnej większej ilości płynu ból w klatce piersiowej może zniknąć na skutek rozdzielenia płynem trących pierwotnie o siebie blaszek opłucnej. Po pewnym czasie leczenia wysiękowego zapalenia opłucnej ból może pojawić się ponownie jako następstwo powtórnego zbliżenia się blaszek do siebie. Lekarze pulmonolodzy oceniają to jako objaw korzystny, spowodowany zmniejszaniem się ilości płynu wysiękowego.

Nie wolno lekceważyć opisanych objawów. Każde niepokojące zmiany i uporczywy kaszel należy skonsultować z lekarzem.

Sugerowany specjalista:

Choroby płuc, Choroby wewnętrzne

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1