× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Zmiany zwyrodnieniowo-zniekształcające występują stosunkowo często. Powstanie zmian zwyrodnieniowych związane jest z koślawością i szpotawością - wadliwe ustawienie osi długich kości udowej i piszczelowej. Zmiany zwyrodnieniowo-zniekształcające częściej występują u kobiet niż u mężczyzn.

Pierwsze objawy to osłabienie i szybkie męczenie się nóg, trudność pełnego wyprostu kolana, ograniczenie ruchu. Bóle pojawiają się i nasilają stopniowo. Kolano często jest pogrubiałe, ocieplone. Ruchy zgięcia i prostowania wywołują ból. Występuje bolesność uciskowa szpary stawowej. Podudzie bardzo często ustawione jest szpotawo bądź koślawo.

 

Na skutek nagromadzenia się nadmiernej ilości płynu w okresie zaostrzeń może wystąpić rozdęcie kolana.

Przebieg leczenia

 
W początkowym stadium zmian stosuje się leczenie zachowawcze, polegające na utrzymaniu siły mięśniowej kończyny, zapobieganie przykurczom stawu, działania przeciwbólowe. W tym okresie pomocne okazało się podawanie leków zawierających kwas hialuronowy, który jest składnikiem chrząstki stawowej oraz płynu stawowego.

Przy nasilających się dolegliwościach bólowych, zaburzeniach osi kończyny, pozytywne wyniki osiąga się przez leczenie operacyjne, polegające na przywróceniu prawidłowej osi kończyny.


Istnieje możliwość usztywnienia stawu lub wszczepienia sztucznego, jeżeli doszło do znacznej destrukcji stawu z bólami znacząco utrudniającymi bądź uniemożliwiającymi chodzenie.

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1