× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Gruźlicze zapalenie węzłów chłonnych jest jedną z łagodniejszych odmian gruźlicy skóry.


Węzły chłonne w procesie chorobowym mają sklonności do rozmiękania i przebijania się na powierzchnię skóry tworząc przetoki i owrzodzenia.


Źródłem zakażenia mogą być zakażone migdałki podniebienne - chociażby w wyniku picia mleka chorej krowy.


Bardzo często dochodzi do zajęcia węzłów podżuchwowych, jednak mogą być również zajęte węzły innych okolic ciała. Na początku węzły są twarde, ale nadal przesuwalne względem skóry. Później skóra nad nimi staje się czerwona a same węzły dotknięte procesem chorobowym przebijają się na powierzchnię skóry, tworząc przetoki. Ten rodzaj gruźlicy niekiedy współistnieje z gruźlicą toczniową lub rozpływną.

Chorzy na zapalenie gruźlicze węzłów chłonnych są zazwyczaj w dobrym stanie ogólnym, choć mogą wystąpić epizody wysokiej gorączki. Choroba ma skłonność do przebiegania rzutami - z pogorszeniami i remisjami. Choroba wykazuje pewno podobieństwo do chorób hematologicznych - zwłaszcza ziarnicy złośliwej i białaczki limfatycznej, dlatego też konieczne jest różnicowanie tych dwóch chorób.

Choroba ta jest rzadko spotykana, gdyż obecnie w Polsce bydło sporadycznie choruje na gruźlicę.

Pytania

romek dodano: 2012-07-16 18:23:37

nie jestem pewien


bolą mnie węzły pod pachami i mam krostki ropne bolące które mnie sfędza na głowie uzywałem różnych szamponów i antybiotyków i dalej to samo na nowo przez 3 lata

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1