× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Pośród zaburzeń czynnościowych przełyku możemy wyróżnić:

  • stany upośledzenia kurczliwości błony mięśniowej ściany przełyku,
  • stany nadmiernej jej kurczliwości w górnej jego części lub w okolicy wpustu.

Stany upośledzenia kurczliwości błony mięśniowej ściany przełyku występują zwykle u osób o osobowości histeryczno-afektywnej i objawiają się dokuczliwym uczuciem ucisku zlokalizowanego jak gdyby poza tchawicą.

Stany nadmiernej kurczliwości błony mięśniowej ściany przełyku w górnej jego części lub w okolicy wpustu objawia się bólem w dołku podsercowym, lub też za wyrostkiem mieczykowatym mostka, nasilającym się bezpośrednio po spożyciu nawet niewielkich ilości pokarmu. Swobodne połknięcie tych pokarmów sprawia choremu zwykle dość duże trudności, a wymioty przynoszą wyraźną ulgę. Wymioty te to zwrócenie zalegających w przełyku nie zmienionych pokarmów spożytych w niezbyt odległym czasie.

Następstwem skurczu wpustu na granicy przełyku i żołądka, jest utrudnienie przechodzenia połkniętych pokarmów z przełyku do żołądka. Wywołuje to postępujące rozszerzanie się przełyku oraz atonia i zmiany nieżytowe jego błony śluzowej nad wpustem pod wpływem napierającego z góry i zalegającego pokarmu.

Leczenie polega na przyjmowaniu środków wyzwalających bądź pobudzających kurczliwość warstwy mięśniowej bądź środków rozluźniających, preparatów uspokajających. Najczęściej wybiera się jednak mechaniczne rozszerzenie przełyku, w zależności od przypadku.

Sugerowany specjalista:

Choroby wewnętrzne, Gastroenterologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1