× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Zaburzenia czynnościowe żołądka i dwunastnicy mogą być objawem nerwicy narządowej, czyli zaburzeń czynnościowych narządu, imitujących organiczne (czyli anatomiczne, a więc makroskopowo uchwytne) choroby danego narządu.
Nie stwierdza się żadnych zmian w budowie, a więc z punktu widzenia anatomicznego są one prawidłowe. Zaburzony jest tylko mechanizm regulacji nerwowo-odruchowej ich czynności. Nerwica narządowa ujawnia się zaburzeniami czynności określonego narządu.

Objawy


Najbardziej charakterystyczną i najczęściej odczuwaną cechą zaburzeń czynnościowych żołądka lub dwunastnicy jest ból. Ból nerwicowy (czynnościowy) ma zazwyczaj charakter nagły, napadowy, o znacznym od razu nasileniu. Jest zazwyczaj powodowany nadmiernym i nagłym skurczem błony mięśniowej żołądka lub dwunastnicy. Poprzedzony jest wcześniejszym, niekiedy nawet odległym w czasie, silniejszym zdenerwowaniem albo długotrwałą sytuacją „trudną do zniesienia”. Praktycznie nie ma związku przyczynowego z błędami dietetycznymi. Bólom tym mogą towarzyszyć odbijania puste, tzn. bez żadnego zapachu lub smaku. Niekiedy zaś, gdy skutkiem nadmiernej kurczliwości dwunastnicy jest zarzucanie żółci do żołądka, odbijania mogą mieć gorzki posmak żółci.

Bóle mogą czasem wystąpić w wyniku nadmiernego odruchu skurczowego (typu kolkowego) po nagłym spożyciu źle rozdrobnionych pokarmów twardych, kwaśnych, itp. (np. po szybkim spożyciu bardzo kwaśnego, twardego jabłka).

Rozpoznanie


W zaburzeniach czynnościowych mogą przypominać zmiany narządowe anatomiczne (organiczne) i dlatego podstawowym warunkiem możliwości ich rozpoznania jest bardzo dokładne przebadanie chorego. Wykluczenie wszelkich innych zmian chorobowych może dopiero stworzyć podstawy do rozpoznawania zaburzeń czynnościowych jako podłoża podawanych dolegliwości.

Leczenie


Powinno zmierzać przede wszystkim do poprawy sprawności regulacyjnej oraz przywrócenia aktywności ośrodkowego i autonomicznego układu nerwowego; jest więc leczeniem ogólnoustrojowym.

Zachowywanie diety zazwyczaj nie jest konieczne, chociaż przyjmowanie pokarmów łatwo strawnych w początkowym okresie leczenia może korzystnie na nie wpływać.

Zamiast stosowania dużej liczby leków korzystniejsze jest maksymalne uwolnienie się chorego od denerwujących sytuacji i warunków nerwicorodnych.

Sugerowany specjalista:

Choroby wewnętrzne, Gastroenterologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1