× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Wyróżnić możemy nowotwór jelita grubego i nowotwór jelita cienkiego.

Nowotwory jelita cienkiego

Raki gruczołowe jelita cienkiego zdarzają się bardzo rzadko. Nie ma leczenia chemicznego uznanego za standardowe. W przypadku choroby czasami podejmuje się próby paliatywnego stosowania fluorauracylu. Częściej jednak stosowane jest leczenie operacyjne.

Rak jelita grubego

Około 50 procent przypadków raka wykrywa się w końcowej części jelita grubego – w odbytnicy. Pozostałe w innych częściach jelita grubego. W większości przypadków nowotwór ten powstaje na podłożu łagodnych polipów okrężnicy – tzw. gruczolakowych polipów. Przemiana gruczolaka w raka zachodzi poprzez serię mutacji w genach najważniejszych dla jego rozwoju. Proces trwa średnio około 10 lat.

Objawy

  • krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zwłaszcza niezależne od krwawienia guzków krwawniczych (hemoroidów),
  • pozytywny wynik testu na krew utajoną,
  • nagła i nie dająca się wytłumaczyć zmiana rytmu wypróżnień dobowych,
  • niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1