× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Wirusowe zapalenie wątroby, WZW jest chorobąa wątroby wywołaną przez zakażenie wirusowe. Bardzo często nazywane jest potocznie "żółtaczką".
Zapalenie wątroby występuje bardzo często u populacji. Jego główną przyczyną jest kontakt z wirusami, bakteriami bądź drobnoustrojami.


Przyczyny mogą być także związane z alkoholem, lekami albo pewnymi substancjami chemicznymi. Wirusowe zapalenie wątroby dotyczy około stu milionów osób na całym świecie.

Pierwszym objawem zapalenia wątroby są bóle pod prawym łukiem żebrowym. Początek schorzenia przypomina grypę: osłabienie, ból głowy, niekiedy bóle stawów, często nudności z pobudzeniem do wymiotów, wstręt do potraw mięsnych i tłuszczów, do alkoholu i papierosów, zaparcie, biegunki i wzdęcia. Na skutek lekkiego powiększenia wątroby występują bóle w prawym podżebrzu. Często pojawia się lekka gorączka i swędząca, pokrzywkowata wysypka. W drugiej fazie choroby żółkną twardówki oczu i skóra, ciemnieje mocz. Gorączka spada do normy. Następuje odbarwienie stolca. Niekiedy powiększają się węzły chłonne karkowe oraz śledziona.

 

Żółtaczka nasila się zwykle przez pierwsze trzy tygodnie. W rzadkich przypadkach zapalenie wątroby przebiega bez objawów żółtaczkowych. Jeżeli nie zostanie rozpoznane, istnieje niebezpieczeństwo zakażenia otoczenia.

Sugerowany specjalista:

Choroby wewnętrzne

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1