× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Zapalenia nerek dzielimy na:

  • ostre odmiedniczkowe,
  • ostre kłębuszkowe.

Oba o podobnych objawach, ale innych przyczynach.

 

Pierwsze z nich jest tylko przejściem zapalenia z pęcherza moczowego do górnych części układu moczowego- nerek. Druga choroba pojawia się po infekcjach, najczęściej gardła. W kilka tygodni (najczęściej 1 do 3 tygodni od zapalenia gardła) może pojawić się ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, nazywane także z poinfekcyjnym, wtórne do zakażeń bakteryjnych (najczęściej paciorkowcami).

 

Część przypadków jest niema klinicznie (około 4 do 5 razy więcej) i ze względu na samo ograniczający się charakter dolegliwości-może nie zostawiać śladów. Poinfekcyjne zapalenie nerek wykazuje pewną sezonowość , zgodną z infekcjami górnych dróg oddechowych- więcej przypadków obserwuje się wiosna i jesienią. Częściej chorują dzieci.

 

Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek może być poprzedzone także innymi infekcjami, np. szkarlatyną – choroba zakaźną wieku dziecięcego czy różą – zapaleniem skóry. Obydwie choroby są także wywoływane przez bakterie nazywane paciorkowcami. Z innych mikroorganizmów odpowiedzialnych za ten typ zapalenia należy wymienić wirusy, pasożyty czy grzyby. Choroba rozwija się nagle, w kilka- kilkanaście dni po infekcji, zdrowienie zostaje przerwane pogorszeniem samopoczucia, utratą apetytu, czasami dołączają się problemy żołądkowe. Można zaobserwować obrzęki (twarzy, powiek) a w badaniu pojawia się nadciśnienie tętnicze i zmiany w moczu ( widoczne czerwone zabarwienie lub krwinki i/lub białko w badanu laboratoryjnym moczu). Winnym za brak poprawy po zwykłej infekcji jest ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, a czynnikiem sprawczym antygeny bakterii skrzętnie ‘chowające się’ w zakamarkach kłębuszków nerkowych.

Sugerowany specjalista:

Choroby wewnętrzne, Urologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1