× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Urazy takie występują najczęściej w sportach kontaktowych, jeździectwie, kolarstwie, narciarstwie bądź wrestlingu.

Staw barkowo-obojczykowy ma niewielką ruchomość. Należy do jednego z niewielu stawów, którym nie potrafimy ruszać w sposób izolowany człowiek nie posiada mięśni, które wykonywałyby ruch tylko i wyłącznie w tym stawie. Staw jest otoczony przez struktury więzadłowe, które przy przemieszczeniach w stawie barkowo-obojczykowym często ulegają rozerwaniu.


Tego typu zwichnięcie powodowane jest najczęściej upadkiem bezpośrednio na ramie, bądź na wyprostowaną rękę - obojczyk opiera się o żebra klatki piersiowej a łopatka popchnięta zostaje w dół, w wyniku czego uszkodzeniu ulega właśnie staw barkowo-obojczykowy i więzadła w jego okolicy.

Urazowi tego typu może towarzyszyć uszkodzenie przyczepu mięśnia naramiennego bądź czworobocznego do obojczyka, złamanie wyrostka barkowego, obojczyka lub wyrostka kruczego.

W zależności od stopnia przemieszczenia obojczyka i stopnia uszkodzenia struktur więzadłowych wyróżniamy sześć stopni uszkodzenia stawu barkowo-obojczykowego.

Pierwszy to delikatne naciągnięcie torebki stawu, bez większego uszkodzenia, natomiast piąty i szósty to duże przemieszczenie obojczyka z uszkodzeniem torebki stawu barkowo-obojczykowego, zerwaniem więzadeł barkowo-obojczykowych oraz kruczo-obojczykowych.

 

Objawy zwichnięcia stawu


Ból i obrzęk w tej okolicy, odstawanie obojczyka do góry, objaw klawisza- wystający obojczyk można palcem wcisnąć na miejsce,

Dokładnie badania lekarskie to podstawa oceny stopnia uszkodzenia.

Dla potwierdzenia warto wykonać zdjęcie rentgenowskie. Nie wykaże nam ono uszkodzonych więzadeł, ale pokaże stopień i kierunek przemieszczenia obojczyka oraz uwidoczni złamania kostne.

Pytania

Marcin Jaworski dodano: 2013-03-22 13:01:32

zwichnięcie stawu obojczykowo-barkowego 3-stopnia


W czerwcu 2012 roku miałem wypadek na macie zapaśniczej, zwichnięcie stawu obojczykowo-barkowego (zerwane więzadła). Następnie zabieg stabilizacja śrubami z blaszką. Minęło już 9 miesię...

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1