× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Wodonercze jest to choroba, która charakteryzuje się upośledzonym odpływem moczu z górnych dróg moczowych. Upośledzenie takie może prowadzić do uszkodzenia miąższu nerkowego. Schorzenie to należy do bardzo częstych wad wrodzonych u małych dzieci.

W starszych definicjach tej choroby, wodonercze uznawano za każde poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Współczesna nauka jednak udowodniła, że nie każde poszerzenie układu moczowego jest spowodowane utrudnionym odpływem moczu z nerki.

Wyróżniamy np. wodonercze nieprzeszkodowe, które nie prowadzi do uszkodzenia miąższu nerkowego i pogorszenia funkcji nerki.

Przyczyny

  • przeszkoda anatomiczna (niedorozwój moczowodu, przerost warstwy mięśniowej, przerost tkanki łącznej), wysokie odejście moczowodu, ucisk z zewnątrz (naczynie dodatkowe, guz, stan zapalny, krwiak, zrosty pozapalne),
  • przeszkoda czynnościowa (niewłaściwy układ i czynność mięśni połączenia miedniczkowo-moczowodowego i zaburzona koordynacja w przekazywaniu fali perystaltycznej).

Przebieg choroby

Wodonercze bardzo często przebiega bezobjawowo. Wykrywane jest przypadkowo w czasie rutynowego badania USG jamy brzusznej. Wodonercze może objawiać się bólem brzucha.

Rozpoznanie

  • badanie USG jamy brzusznej, które jest w stanie określić jakie są wymiary miedniczki kielichów i jaka jest grubość kory nerki,
  • określenie RI (Resistive Index), który powinien być podwyższony w przypadku istotnej przeszkody w odpływie moczu,
  • scyntygrafia dynamiczna z tzw. próbą diuretyczną.

Sugerowany specjalista:

Choroby wewnętrzne, Nefrologia, Urologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1