× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Podczas codziennych, wykonywanych przez nas czynności staw łokciowy często jest narażony na obciążenia, które w niektórych pozycjach kończyny górnej przekraczają jego mechaniczną wytrzymałość i doprowadzają wtedy do zwichnięcia.

 

Zwichnięcie stawu łokciowego jest drugim po zwichnięciu stawu ramiennego – pod względem częstości – zwichnięciem dużego stawu.


Mechanizm urazu jest najczęściej pośredni. Podczas upadku wzdłuż osi długiej wyprostowanej kończyny przenoszone są znaczne siły, które rozrywają tkanki po stronie przyśrodkowej stawu, dochodzi jednocześnie do zgniecienia jego bocznej części. Temu pośredniemu mechanizmowi sprzyja jednopłaszczyznowa czynność stawu łokciowego, o długich ramionach dźwigni ramienia i przedramienia oraz fizjologiczna koślawość stawu.

Leczenie zwichnięć stawu łokciowego nie należy do zadań łatwych ze względu na jego złożoną budowę i biomechanikę.

Nadzieje chirurgów na uzyskanie poprawnej czynności stawu są związane z odpowiednim postępowaniem zachowawczym i operacyjnym.


Zwichnięcie stawu łokciowego jest praktycznie zawsze powiązanie z niewidocznym w radiogramach uszkodzeniem torby stawowej i okolicznych tkanek miękkich.

Stopień zaburzeń późniejszej funkcji stawu zależy od uszkodzeń wywołanych zwichnięciem, od sposobu leczenia oraz przede wszystkim czasu, jaki upłynął od powstania urazu i wyleczenia.

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1