× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Nadczynność gruczołów jest to choroba, spowodowana najczęściej nadmiernym wytwarzaniem PTH czyli parathoromonu. Ma to związek ze wzmożoną aktywnością gruczolaka przytarczyc.

 

Możemy wyróżnić nadczynność:

  • pierwotną czyli pierwszorzędową,
  • wtórną czyli drugorzędową,
  • trzeciorzędową.


Zmianą chorobową charakterystyczną dla nadczynności pierwotnej jest przekształcanie się jednego lub kilku gruczołów przytarczycznych w gruczolaki. Choć objawy nie muszę wystąpić u wszystkich pacjentów to w większości przypadków zauważa się m.in.: brak apetytu, bóle stawów i brzucha, nudności, osłabienie mięśni, ogólne zmęczenie oraz zaburzenia pamięci.

Nadczynność gruczołów przytarczycznych w pierwotnej formie może występować pod kilkoma postaciami. Pierwsza, jelitowo-żołądkowa charakteryzuje się powracającymi wrzodami, które pojawiają się w żołądku i dwunastnicy, może także dochodzić do zapalenia trzustki. Postać nerkowa może prowadzić do powstania kamieni nerkowych. Typ nadczynności dotykający kości zazwyczaj przejawia się bólem, zaburzeniami w procesie kształtowania się kości, a także ich odwapnieniem.

Sugerowany specjalista:

Choroby wewnętrzne, Endokrynologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1