× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Stany zapalne przełyku jest to choroba charakteryzująca się zapalnymi odczynami przełyku na działanie czynników termicznych (np. oparzenia), chemicznych (np. działanie kwasów i zasad, czyli ługów) czy biologicznych (najczęściej natury bakteryjnej lub grzybiczej).

Przyczyny:

  • drażnienie kwaśną treścią żołądkową (np. w przypadku wymiotów lub nawracającego zarzucania w stanach zwiotczenia wpustu lub w stanach pooperacyjnych), 
  • drobne pęknięcia lub owrzodzenia błony śluzowej przełyku połączone z odczuwaniem dokuczliwego pieczenia w przełyku, spowodowane zazwyczaj niedoborem żelaza w organizmie.

W przypadkach pooparzeniowych lub zadziałania bodźców chemicznych (jak np. omyłkowe lub samobójcze wypicie chemicznych związków toksycznych) czynnik przyczynowy i czas powstania tych zmian są łatwe do ustalenia. Następstwem takiego działania są silne, nagłe bóle kurczowe ściany przełyku, niekiedy także odruch kaszlu połączony z wymiotami.

Odległym skutkiem działania termicznego oraz stężonych kwasów i ługów są zazwyczaj zwężenia przełyku. W zależności od stopnia zwężenia manifestują się one zwykle trudnościami połykania (zwłaszcza dużych kęsów) oraz bólami przy połykaniu.

Bakteryjne bądź grzybicze zapalenia przełyku są trudniejsze do rozpoznania ze względu na trudniejsze określenie początku choroby i łagodniejsze objawy (np. pobolewania i pieczenia w przełyku, nasilające się przy połykaniu).

Pierwsza pomoc przedlekarska


Jest bardzo ważna w tych przypadkach i powinna być udzielona choremu bezpośrednio po zadziałaniu któregoś z wymienionych czynników.

W razie nieoczekiwanego wypicia gorącego płynu (herbata, kawa, zupa, itp.) lub połknięcia gorących kęsów pokarmu należy podać jak najszybciej obojętny płyn zimny (np. wodę, mleko, herbatę), który złagodzi bóle i może ograniczyć niepożądane skutki.

Rozpoznanie


Przede wszystkim powinno się przeprowadzić badania radiologiczne i endoskopowe (ezofagoskopia). Podejrzenie bakteryjnego lub grzybiczego zapalenia wymaga dodatkowych badań bakteriologicznych i mikologicznych.

Leczenie


W przypadku oparzeń bądź uszkodzeń toksyczno-chemicznych sprowadza się do podanej powyżej pomocy doraźnej oraz zapobiegania bliznowatym następstwom i zwężeniom. W razie zwężeń konieczne jest mechaniczne rozszerzenie światła przełyku lub nawet zabiegi chirurgiczne. W zapaleniach pochodzenia zakaźnego odpowiednie jest leczenie bakteriobójcze bądź grzybobójcze.

Sugerowany specjalista:

Choroby wewnętrzne, Gastroenterologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1