× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Skaza moczanowa, inaczej dna moczanowa, podagra jest to często występująca odmiana zapalenia stawu, które pojawia się, kiedy we krwi, w tkankach i w moczu znajduje się zbyt dużo kwasu moczowego. Or­ganizm chorego nie produkuje wystarczającej ilości enzymu trawiennego - urykazy, utleniającego słabo rozpuszczal­ny kwas moczowy w dobrze rozpuszczalny związek, co za tym idzie kwas moczowy gromadzi się we krwi oraz w tkankach i w końcu ulega krystalizacji.

Złogi kryształków przypominają małe, ostre igiełki i podobnie jak igła wykłuwają sobie drogę w stawach. Szczególnie często atakują staw dużego palca u nogi, ale inne stawy również są zagrożone, włącznie ze Śródstopiem, kostką, kolanem, nadgarstkiem, a na­wet palcami. Pierwszym symptomem jest zwykle ostry ból. Następnie pojawia się stan zapalny. Objawia się on zaczerwienieniem, opuchnięciem, pod­niesioną temperaturą zaatakowanej powierzchni oraz ogromną wrażliwością na dotyk.

Skaza moczanowa jest zależna od diety. Otyłość oraz nieprawidłowa dieta zwiększają ryzyko pojawie­nia się skazy moczanowej. Zaburzenie to zostało na­zwane „chorobą bogatych", gdyż związane jest z nad­mierną konsumpcją oraz nadmiernym spożyciem alkoholu. Jednak w rzeczywistości dotyka także po­zostałą cześć populacji, a do grupy najbardziej na­rażonych osób należą mężczyźni w wieku 40-50 lat. Chorobę tę można odziedziczyć lub zapracować so­bie na nią rujnującą zdrowie dietą, piciem alkoho­lu, przyjmowaniem pewnych leków, przejadaniem się, stresem, zabiegami chirurgicznymi lub uszko­dzeniami stawów.

Przeciętnie 90% ludzi cierpiących na skazę moczanową to mężczyźni. Pokrewnym tej chorobie problemem mogą być kamienie w nerkach.

Sugerowany specjalista:

Choroby wewnętrzne

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1