× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) to choroba, która należy do grupy przewlekłych zapalnych postaci gośćca. Charakter choroby jest postępujący. Chorzy mają okresy zaostrzeń i długotrwałych remisji.


Pierwsze objawy to przeważnie zmiany stawów krzyżowo-biodrowych, a następnie prowadzi do ograniczenia ruchomości i zesztywnienia całego kręgosłupa.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa występuje u około 1% populacji osób dorosłych, częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Etiologia zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa jest nieznana. Uważa się, że ZZSK jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie.

Leczenie


W leczeniu ZZSK najważniejsza jest walka z bólem i przeciwdziałanie objawom sztywności kręgosłupa. W tym celu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne - NLPZ (preferowany jest w tym celu ibuprofen albo sulindak). Ważna jest także poprawa zakresu ruchów kręgosłupa i korygowanie wad postawy.

Leczenie ogólnie można podzielić na farmakologiczne i niefarmakologiczne. W kwestii pierwszego zaleca się stosowanie glikokortykosteroidów, NLPZ i sulfasalazyny. Dobre efekty przynosi stosowanie ciągłe sulfasalazyny przez okres co najmniej pół roku. Może dojść do remisji.

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1