× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Wada wrodzona stawu biodrowego polegająca na niedorozwoju panewki stawowej. Jest to jedna z najczęstszych wad wrodzonych spotykanych bardzo często u noworodków. Obraz kliniczny dysplazji stawu biodrowego to jego niestabilność, dodatnie objawy przeskakiwania i wyważania, zwiększona rotacja wewnętrzna kończyny w uszkodzonym stawie, znacznie zmniejszona ruchomość kończyny, widoczna asymetria fałdów tłuszczowych u noworodka. Rozpoznanie opiera się na badaniu ultrasonograficznym.

 

Występują cztery typy wg. klasyfikacja Grafa:

  1. prawidłowość,
  2. stawy fizjologicznie niedojrzałe, dysplastyczne bez decentracji głowy kości udowej w panewce,
  3. stawy biodrowe dysplastyczne z decentracją głowy kości udowej w panewce,
  4. zwichnięte stawy biodrowe.

Leczenie


Leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej, w pierwszych dniach życia dziecka. Polega na utrzymaniu kończyn dolnych w pozycji płodowej, w zgięciu około 110° i odwiedzeniu około 50° (stosuje się do tego specjalne uprzęże, w przypadku braku repozycji możliwe jest również leczenie operacyjne, korygujące dysplastyczną panewkę).

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1