× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Niedowidzenie (amblyopia, leniwe oko), chorooba polega na obniżeniu ostrości widzenia mimo optymalnej korekcji optycznej i braku zmian organicznych w oku.
Przyczyną tego stanu jest „niewłączenie oka” w proces widzenia.

 

Przyczyną niedowidzenia jest zwykle zez lub wrodzona wada refrakcji. Najczęściej niedowidzenie występuje tylko w jednym oku i wykryte zostaje przypadkowo. Do momentu rozpoznania zwykle brak jakichkolwiek objawów sugerujących, że jedno oko może gorzej widzieć i najczęściej rozpoznanie jest olbrzymim szokiem dla rodziców.

 

Szansa poprawy widzenia w niedowidzeniu u dzieci istnieje tylko do około 6-7 roku życia tj. do czasu zakończenia dojrzewania układu wzrokowego. Niedowidzenie u dorosłych nie poddaje się leczeniu.

Leczenie


Niedowidzenia polega na zaklejaniu lepszego oka specjalnymi plastrami. Wymusza to "włączenie" niedowidzącego oka w proces widzenia i umożliwia poprawę ostrości wzroku. Ilość godzin zaklejania dziennie określa się indywidualnie dla każdego dziecka i bywa, że jest ona modyfikowana w procesie leczenia niedowidzenia w zależności od następującej poprawy. Plaster nakleja się na skórę. Dodatkowo, zwykle konieczne jest stałe noszenie okularów. Niestety bardzo często dzieci noszą plaster bardzo niechętnie i potrzebna jest olbrzymia determinacja ze strony rodziców, aby je do tego zachęcić. Jedną z przyczyn może być bardzo duże obniżenie widzenia w chorym oku i "naturalna" u dziecka chęć zerwania przesłonki z lepszego oka. Niekiedy pomocne może być oklejenie brzegów plastra przylepcem co utrudnia dzieciom jego zerwanie. U malutkich dzieci, aby zapobiec zerwaniu plastra można założyć dziecku skrzydełka do pływania w okolicę łokci.

Ważne jest aby dziecko w czasie noszenia plastra spędzało jak najwięcej czasu na zabawach z bliska tj. rysowaniu, układaniu puzzli, klejeniu modeli itp. Można wprowadzić zasadę, że na korzystanie z komputera lub oglądanie telewizji pozwala się dziecku tylko pod warunkiem, że ma ono zaklejone oko.
Zwykle zasłanianie stosuje się przez wiele miesięcy i prowadzi się je do momentu uzyskania pełnej ostrości widzenia lub braku poprawy widzenia mimo systematycznego zasłaniania przez kilka miesięcy.

Sugerowany specjalista:

Okulistyka

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1