× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Zmiany i zniekształcenia na powiekach wywołane są przeważnie przez bardzo różnorodne choroby. Wiele z nich dotyczy skóry powiek. Często są one podobne do zmian występujących na skórze innych części ciała, np. czyraki, ropnie, liszaje, opryszczkę i pokrzywkę uczuleniową. Stany te wymagają leczenia przez alergologa, dermatologa i okulistę.

 

 

Zmiany podejrzane, które należy konsultować z lekarzem okulistą:

  • nagła zmiana zabarwienia lub wzrost zmiany,
  • owrzodzenie ( nie gojące sie, krwawiące ) w obrębie powiek, które w początkowej fazie wygląda jak nawracający strupek,
  • pojawienie się zmian w obrębie powiek u osób, u których w wywiadze stwierdzano raka skóry np.głowy, twarzy,
  • zgrubienie powiek, guzek któremu może towarzyszyć wypadanie rzęs.

U osób w starszym wieku dochodzi do ścieńczenia skóry powiek, zmniejszenia jej elastyczności i nadmiernej suchości. Tworzą się zmarszczki i poszerzają naczynia krwionośne włosowate. Starczy zanik tkanki tłuszczowej oczodołu powoduje zapadanie się gałki ocznej i zwężenie szpary powiek. Czasem tłuszcz oczodołowy przemieszcza się do przodu i powieki dolne stają się workowate. Zanik tarczki i mięśni powoduje opadnięcie powieki górnej i odwinięcie dolnej. Zmiany te są przyczyną stałego łzawienia, bardzo przykrego dla pacjenta. Częste wycieranie łez ruchem z góry do dołu jeszcze bardziej pogłębia proces odwijania powiek. Stan taki zwykle wymaga leczenia chirurgicznego. U ludzi starszych dochodzi czasem do nadmiernych skurczów mięśni powiek, do ich zaciskania i podwinięcia powieki dolnej. Rzęsy odwracają się do wewnątrz, drażnią spojówkę i rogówkę, powodując stały ból i łzawienie oka.

Leczenie chirurgiczne deformacji powiek przeprowadza okulista lub chirurg plastyk.

Sugerowany specjalista:

Chirurgia plastyczna, Okulistyka

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1