× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Naczyniaki wyglądem przypominają czerwone grudki lub płaskie guzy. Często są to zmiany wrodzone lub rozwijające się we wczesnym dzieciństwie. Część z nich znika samoistnie, inne wymagają leczenia, które ze względu na bliskość oka musi być prowadzone przez lekarza.

 

 

 

Na skórze powiek mogą pojawiać się różne odmiany guzów łagodnych i złośliwych.

Mogą to być:

  • torbiele,
  • kaszaki,
  • brodawki,
  • rogi skórne,
  • naczyniaki.


Wrodzonym guzem łagodnym jest skórzak, umiejscowiony przeważnie w pobliżu łuku brwiowego. Jest to twór niebolesny, zwykle przesuwalny pod skórą.

Do guzów łagodnych zalicza się również znamiona barwnikowe występujące w skórze powiek u dzieci i dorosłych. Niekiedy znamiona te w starszym wieku mogą przeobrazić się w nowotwór złośliwy – czerniak.

Leczenie wymaga współpracy okulisty, dermatologa i onkologa.

Rak podstawnokomórkowy


Jest najczęstszym nowotworem złośliwym skóry powiek i występuje w starszym wieku. W 93% przypadków jest to niegroźna dla życia postać nowotworu, nie dający w ogóle przerzutów. W początkowym okresie tworzy się w skórze płaski, niebolesny guzek, mało różniący się wyglądem od zdrowej skóry. Stopniowo powiększa się, a w części środkowej tworzy się strupek, krwawiący przy próbie usunięcia. Nawet w tym stadium rak skóry powiek często nie jest rozpoznawany i jest leczony bezskutecznie różnymi maściami. Guz rośnie, obejmując coraz większą część powiek, może też przechodzić na skórę policzka i przez brzeg powieki na spojówkę. Czasem nowotwór osiąga duże rozmiary, zanim chory zgłosi się do lekarza specjalisty. Nawet duże guzy możemy bezpiecznie leczyć chirurgicznie, ale im wcześniej chory zgłosi się do leczenia, tym zabieg jest prostszy i tym lepsza jest czynność oraz wygląd estetyczny powiek po zabiegu.

Małe raki podstawnokomórkowe możemy leczyć stosując krioterapię, tj. zamrażanie zmiany skórnej.

Sugerowany specjalista:

Okulistyka, Onkologia kliniczna

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1