× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Wytrzeszcz oka jest to to choroba charakteryzująca się wysadzeniem gałki ocznej ku przodowi. Jest to skutkiem zmniejszenia pojemności oczodołu lub zwiększenia jego zawartości.

Wytrzeszcz może sięgać takiego stopnia, przy którym niemożliwe jest zamykanie powiek, co prowadzi do zaburzeń nawilżania rogówki i umożliwia powstanie owrzodzenia rogówki. Taka postać choroby nazywa się wytrzeszczem złośliwym.

Objawy towarzyszące chorobie

  • ograniczenie ruchomości oka,
  • obrzęk i przekrwienie powiek oraz spojówek,
  • bolesność samoistna lub w czasie poruszania okiem.

Przyczyny

  • zmiany w oczodole (nowotwory, stany zapalne ostre lub przewlekłe w obrębie oczodołu albo przechodzące z otoczenia, np. z zatok),
  • urazy kości czaszki,
  • rozszerzenia żył w oczodołach,
  • zmiany spoistości wiotkiej tkanki pozagałkowej nadczynności tarczycy (choroba Basedowa) oraz przypadki znacznego stopnia krótkowzroczności.

Leczenie


Leczenie wytrzeszczu oka jest uzależnione od jego przyczyny. Podaje się leki immunosupresyjne, sterydy oraz stosuje się radioterapię. Gdy rogówka jest owrzodzona należy stale zwilżać ją płynami z antybiotykiem. Czasami konieczne jest czasowe i niecałkowite zamknięcie szpary powiekowej. W ciężkich przypadkach trzeba wykonać zabieg operacyjny.

Sugerowany specjalista:

Chirurgia ogólna, Okulistyka

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1