× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Z łacińskiego "torticollis, caput obstipum" - pierwotne lub wtórne zmiany w obrębie mięśni szyi lub kręgosłupa szyjnego, które powodują przymusowe przechylenie głowy i szyi w stronę barku (z ewentualnym skręceniem w stronę przeciwną). Powstanie kręczu jest uwarunkowane skróceniem mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego w wyniku zmian bliznowatych, zwłóknień.

 

Powstanie tych zmian warunkują:

  • zwłóknienie powstaje na skutek snieprawidłowego rozwoju naczyń krwionośnych w obrębie mięśnia,
  • zmiany te mogą być też wynikiem niedokrwienia, które wywołane jest wadliwym ułożeniem płodu (stanowi to odpowiednik przykurczu Volkmanna).

Leczenie

Leczenie nieoperacyjne wdrażane jest już w pierwszych dniach po urodzeniu. Opiera się na wykonywaniu biernych ćwiczeń hiperkorekcyjnych przy ustabilizowanych barkach. Prowadzą one do rozciągnięcia skróconego mięśnia. Dziecko należy również tak ułożyć w łóżeczku aby zwracając się główką do światła bądź przechodzących ludzi wykonywało ćwiczenie rozciągające.

Stosuje się również kołnierz ortopedyczny. Ćwiczenia należy stosować do około 12 miesiąca życia. Ćwiczenia mogą prowadzić do wyleczenia lub zredukowania zniekształcenia (do stopnia małego lub średniego).

Tak zwane "twarde" kręcze przeważnie nie reagująe na leczenie nieoperacyjne. Należy wówczas nastawić się na leczenie operacyjne. W tym przypadku leczenie nie operacyjne będzie swoistym przygotowaniem do leczenia operacyjnego.

Leczenie operacyjne stosuje się przed ukończeniem pierwszego roku życia. Ma na celu przecięciu mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego w pobliżu wszystkich trzech przyczepów, oraz ustawieniu głowy dziecka w hiperkorekcji zabezpieczonej opatrunkiem gipsowym na 6 tygodni. Późniejsze leczenie polega na ćwiczeniach hiperkorekcyjnych i stosowaniu kołnierza przez wiele miesięcy w celu zapobieżenia nawrotom.

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1