× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Siatkówczak w większości przypadków rozwija się w jednej gałce ocznej. Schorzenie to może być dziedziczne lub niedziedziczne. Siatkówczaki występują przeważnie u dzieci.

Siatkówczak niedziedziczny

Jego przyczyną jest mutacją w pojedynczych komórkach siatkówki, która dotyczy jednej strony. Jest jednoogniskowy, nie daje nowotworów wtórnych.

Siatkówczak genetyczny, dziedziczny

Rośnie bardzo szybko, wyprzedzając czasami rozwój naczyń krwionośnych, co często wywołuje ogniskową martwicę tkanki guza oraz zwapnienie guza. Martwica niekiedy jest tak duża, że siatkówczak zanika samoistnie.

Objawy

  • rubeoza tęczówki,
  • wysięk ropny,
  • wylew krwi,
  • woloocze,
  • zapalenie tkanki łącznej oczodołu,
  • wytrzeszcz oczu.

Rozpoznanie siatkówczaka: badanie okulistyczne dna oka, oftalmoskopia pośrednia z użyciem wziernika obuocznego, badanie USG, pozwalające ocenić wielkość guza oraz zróżnicować go z innymi chorobami, tomografia komputerowa w celu zlokalizowania mas guza, który przekroczył już gałkę oczną.

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1