× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Przewlekły katar jest przeważnie skutkiem zakażeń wirusowych lub bakteryjnych nosa i zatok przynosowych, które kilkakrotnie powtarzały się w przeszłości.

W walce z chorobą pomaga leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu zmian ograniczających drożność nosa.

Objawy

  • przewlekłe utrzymywanie się wypływu z nosa obfitej śluzowej lub śluzowo-ropnej wydzieliny,
  • zaleganie wydzieliny i obrzęk błony śluzowej powoduje ograniczenie drożności nosa i konieczność oddychania przez usta.

Chorobie mogą towarzyszyć polipy nosowe pochodzenia zapalnego. Są to twory, które wyrastają najczęściej z przewodu nosowego środkowego i wymagają usunięcia operacyjnego.

Rodzaje nieżytów nosa

  1. Przewlekły zanikowy nieżyt nosa opiera się na zmianach błony śluzowej, która staje się stopniowo coraz cieńsza. Zanikające gruczoły śluzowe i surowicze nie wytwarzają wydzieliny, dlatego błona śluzowa jest sucha, a przewody nosowe nadmiernie szerokie.
  2. Przewlekły cuchnący zanikowy nieżyt nosa (ozena)Oprócz objawów nieżytu poprzednio opisywanego wyróżnia się z daleka odczuwanym przez otoczenie nieprzyjemnym zapachem. Występuje prawie wyłącznie u kobiet.
  3. Przewlekły naczynioruchowy nieżyt nosa to ogólna nazwa dla kilku odmian, trudnych nieraz do rozpoznania, a zwłaszcza leczenia. Łatwe do rozpoznania i skutecznego leczenia są natomiast nieżyty atopowe (alergiczne), które sezonowo są wywoływane przez znajdujące się w tym czasie w powietrzu alergeny: pyłki kwitnących roślin, roztocza.

Zapobieganie i leczenie można ustalić tylko po wnikliwym i wszechstronnym badaniu laryngologicznym i alergologicznym.

Sugerowany specjalista:

Alergologia, Otorynolaryngologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1