× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Choroba ta charakteryzuje się tym, że głowa kości udowej traci swoje połączenie z szyjką co sprzyja ześlizgowi w warstwie komórek przerastających chrząstki nasadowej. Głowa przemieszcza się ku tyłowi i dołowi względem szyjki kości udowej.

Przyczyny nie są do końca określone. Większość prowadzi do teorii zaburzeń hormonalnych występujących u młodzieży dorastającej, tj. 10.–16. roku życia, dwa razy częściej u chłopców niż u dziewcząt, często występuje obustronnie.

Występuje w różnych postaciah:

  • typ przewlekły (95%),
  • typ ostry (5%).

Typ przewlekły charakteryzuje się powolnym i stopniowo postępującym ześlizgiem głowy, przylegającej całą swą podstawą do szyjki. W czasie poprzedzającym złuszczenie odczuwalny jest niewielki ból biodra, kolana, niekiedy utykanie, ograniczenie ruchów biodra. Złuszczaniu towarzyszy nasilone utykanie, kończyna zaczyna ustawiać się w rotacji zewnętrznej. Kończyny ulgają skróceniu. Ukrwienie głowy jest prawidłowe.

Typ ostry występuje rzadko. Cechuje go nagłe, bolesne przemieszczenie głowy kości udowej. Głowa ulega szybkiemu oddzieleniu od szyjki w warstwie komórek przerastających chrząstki i znacznemu przemieszczeniu. Błona maziowa wraz z naczyniami ulegają przerwaniu. Upośledzone jest ukrwienie głowy. Istenieje możliwość wtórnej martwicy głowy kości udowej, jeżeli przy dalszym przemieszczaniu ulegną uszkodzeniu wszystkie naczynia. Boleność jest duża, kończyna jest przywiedziona, zrotowana na zewnątrz oraz skrócona.

 

Wymagane jest leczenie szpitalne.

Pytania

ewa 75 dodano: 2013-06-30 18:49:38

złuszczenie kości biodrowej


witam! Syn jest po operacji ma wstawione 3 druty.Operacja odbyła się pod koniec marca w miejscowości w której mieszkamy.Lekarze milczą , nic niemożna się dowiedzieć . Dzięki mojej dodz...

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1