× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Określeniem „stan przedrakowy” nazywa się zmianę na skórze, która może być objawem poprzedzającym rozwijającego się raka skóry.

Możemy wyróżnić:

  • rogowacenie starcze, słoneczne, które umiejscawia się najczęściej na twarzy, łysinie, brzegach małżowin usznych, grzbietach rąk,
  • rogowacenie białe, które obejmuje zmiany na błonach śluzowych jamy ustnej, a także narządów płciowych,
  • posłoneczne zapalenie czerwieni wargowej,
  • wargi, zwłaszcza dolna, są w szczególny sposób narażone na działanie promieni ultrafioletowych,
  • brodawka łojotokowa - łagodny rozrost nabłonka. Występuje on na tułowiu, twarzy, karku, grzbietowej powierzchni dłoni,
  • Raki skóry -  na skórze występują: rak podstawnokomórkowy i rak kolczystokomórkowy:
  • rak podstawnokomórkowy - ma stosunkowo łagodniejszy przebieg niż rak kolczystokomórkowy, w zasadzie nie daje przerzutów, cechuje się jednak dużą siłą niszczącą tkanki. Najczęstszym umiejscowieniem jest nos (zwłaszcza jego boczna powierzchnia), kąt między nosem a dolną powieką, okolica przed- lub zauszna, co nie znaczy, że rak ten nie może pojawić się w dowolnym miejscu na skórze.
  • rak kolczystokomórkowy - jest złośliwszy od raka podstawnokomórkowego; daje przerzuty (głównie do węzłów chłonnych). Najczęstsze umiejscowienie to pogranicze skóry i błon śluzowych, a więc np. dolna warga, narządy płciowe, może jednak pojawić się w dowolnym miejscu na skórze, zwłaszcza na podłożu stanów przedrakowych. Rak ten ma postać guzka lub guza o brodawkowej powierzchni lub owrzodzenia o twardej podstawie. Jest niebolesny. Może mu towarzyszyć powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.

 

Pytania

Asia dodano: 2012-12-15 19:43:15

Sinawy guzek


Witam. Od tego lata na ramieniu pojawił się jakiś guzek najpierw był koloru jasnoczerwony teraz zmienil kolor na sinawy i się powiększyl okolo 3 cm ma.Czasami swędzi co to może być.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1