× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Łuszczyca jest zapalną chorobą skóry z nadmierną produkcją naskórka. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, której nie można wyleczyć. Łuszczyca jest niezakaźna.

Objawy


Głównym objawem łuszczycy są wykwity na skórze, zwykle w kolorach czerwoności. Są one wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Zmiany łuszczycowe mogą mieć jednak zróżnicowany wygląd i formę. W zależności od rodzaju łuszczycy mogą być to przykładowo pojedyncze czerwone zmiany, zmiany pokrywające znaczną część ciała, czy też zmiany w postaci krostek ropnych.

Leczenie


W przypadku łuszczycy leczenie zewnętrzne jest tzw. leczeniem pierwszego rzutu. Oznacza to, że w pierwszej kolejności zaczyna się od leczenia zewnętrznego miejscowego. Najpierw stosuje się preparaty (w postaci maści, kremów, płynów) na miejsca chorobowo zmienione.

Leczenie zewnętrzne jest dwuetapowe. Pierwszą czynnością jest pozbycie się nagromadzonej łuski. Najczęściej stosuje się do tego celu maści salicylowe, które skutecznie usuwają nagromadzony, martwy naskórek. Przy pozbywaniu się łusek należy zachować ostrożność i nie dopuścić do podrażnienia zmian.

W drugim etapie leczenia zewnętrznego przechodzimy do właściwego leczenia zmian chorobowych. Po pozbyciu się łuski stosuje się maści, kremy i płyny miejscowo na ogniska łuszczycowe. Ich działanie polega na zahamowaniu rozwoju i podziału komórek skóry.

Leczenie objawów łuszczycy może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Leczenie zewnętrzne stosowane są zwykle przy łagodnej i średnio nasilonej postaci łuszczycy.

Leczenie miejscowe może być często uciążliwe dla samego chorego. Maści często są tłuste, brudzą ubrania i czasem także nieprzyjemnie pachną. Do tego trzeba zaznaczyć, że aby leczenie przyniosło efekt należy smarować się codziennie (lub często kilka razy dziennie). Taka terapia może być wysoce kłopotliwa dla osób z napiętym grafikiem.

W przypadku, gdy leczenie zewnętrzne nie daje oczekiwanych rezultatów lub łuszczyca ma charakter ciężki stosuje się inne metody leczenia jak fototerapia, leczenie ogólnoustrojowe czy leczenie biologiczne.

Sugerowany specjalista:

Dermatologia i wenerologia

Pytania

konrad dodano: 2011-12-20 09:42:29

miłósci


jestem chory na łuszczyce i szukam miłosci to muj numer tele 698967940 morze ktos napisze jestem konrad i 28 latek Zamosć

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1