× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Ruchy pląsawicze to ruchy niezależne od naszej woli i występują zawsze, nierzadko już w początkowym okresie choroby. Ponadto pojawiają się zaburzenia chodu, niezdolność do prawidłowej oceny odległości, zaburzenia połykania i mówienia. Jedną z chorób, w której na pierwszy plan wysuwają się właśnie tego typu objawy, jest pląsawica Huntingtona.

 

Obecnie wiadomo już, że jest ona uwarunkowana genetycznie i że na podstawie badań genetycznych można przewidzieć, u których członków rodziny osoby chorej może wystąpić.

Pierwsze objawy choroby pojawiają się między 20. a 45. rokiem życia w postaci ruchów mimowolnych, początkowo występujących w obrębie twarzy, potem w kończynach górnych, a na końcu w kończynach dolnych. Ruchy są nieregularne, chaotyczne, nakładają się na ruchy dowolne, nasilają się pod wpływem emocji. Chory jest w stałym niepokoju ruchowym, ma trudności z prawidłową artykulacją mowy. Z biegiem czasu chód, początkowo „pląsający”, staje się niezgrabny, aż do zupełnej niemożności chodzenia.

Leczenie

 
Stosuje się jedynie leczenie objawowe, które zmniejsza nasilenie ruchów mimowolnych. Dużą wagę przywiązuje się do poradnictwa genetycznego.

Sugerowany specjalista:

Neurologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1