× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Dystonia jest to schorzenie polegające na występowaniu napięć pewnych grup mięśniowych połączonych z ruchami niezależnymi od woli.

 

Kurczowy kręcz karku jest jedną z najczęściej spotykanych form dystonii. Dystonia może być uogólniona – zaczyna się wtedy w dzieciństwie i jest ciężką, prowadzącą do unieruchomienia chorobą. Znacznie częściej dystonia rozpoczyna się dopiero u osób dorosłych i ogranicza się tylko do pewnych grup mięśni.


W kurczowym kręczu karku napięcia dotyczą mięśni szyi i karku, powodując przechylenie i skręcenie głowy w bok, do tyłu lub przodu. Długotrwałe napięcie mięśni powoduje dokuczliwy ból, często wysuwający się na plan pierwszy. Chorzy mają kłopoty z wykonywaniem wielu czynności, np. z prowadzeniem samochodu.

Sposoby leczenia

  • podawanie leków przeciwcholinergicznych,
  • nastrzykiwanie zajętych mięśni toksyną botulinową.

Ostatecznością jest operacyjne przecięcie przyczepów mięśni lub korzeni nerwowych zawierających ruchowe włókna nerwowe biegnące do zajętych mięśni.

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1