× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu jest powodowane czynnikami zakaźnymi, np. bakterie, wirusy, pierwotniaki. Przebieg choroby przeważnie jest gwałtowny, rzadziej powolny.

Objawy

  • ból głowy,
  • nudności i wymioty,
  • gorączka,
  • dreszcze.

Jak rozpoznać chorobę?

 

Choremu nie można przygiąć głowy do klatki piersiowej ani unieść wyprostowanej kończyny dolnej. U chorych występuje pobudzenie psychoruchowe i przeczulica na bodźce, niekiedy dochodzą do tego zaburzenia świadomości aż do zupełnej utraty przytomności.

Rozpoznanie

 
Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego to podstawa do postawienia diagnozy.

Leczenie


Mimo coraz lepszych możliwości leczenia, wprowadzenia nowych antybiotyków, zapalenie opon i mózgu traktowane jest stale jako poważna choroba zagrażająca życiu chorego. Nawet w przypadkach ze stosunkowo łagodnym przebiegiem na początku choroby może dojść do powikłań, takich jak obrzęk mózgu lub stan padaczkowy, które znacznie pogarszają rokowanie.

Sugerowany specjalista:

Neurologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1