× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Stłuczenie mózgu jest stanem uszkodzenia mózgu, w którym utracie przytomności towarzyszą objawy uszkodzenia tkanki mózgowej. Mogą to być: wynaczynienie krwi, rozerwanie czy różnego rodzaju rany, które powstają przez dużą różnicę ciśnień w jamie czaszki. Stłuczenia diagnozowane są najczęściej w obrębie płatu czołowego i skroniowego.

 

 

Objawy

  • zaburzenia świadomości,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • zaburzenia widzenia,
  • porażenia nerwów czaszkowych.

Przyczyny

 
Przy gwałtownym wstrząśnieniu głowy może dojść do uszkodzenia naczyń w jej wnętrzu. Gdyby do takiego uszkodzenia doszło na przykład w nodze, zamanifestowałoby się ono "niebieskim sińcem". Natomiast uszkodzenie w obrębie mózgu prowadzi do krwawienia często z bardzo ciężkimi następstwami. Ucisk wynaczynionej krwi i płynu tkankowego może spowodować uszkodzenie mózgu.

 

Cho­rzy ze stłuczeniem mózgu narażeni są na różne po­wikłania, takie jak obrzęk mózgu lub wtórny krwo­tok do zniszczonej tkanki.

Leczenie


Obowiązuje zasada bezwzględnej hospitalizacji przez okres kilku tygodni. Objawy mogą ustąpić lub znacznie się zmniejszyć po kilku tygodniach lub miesiącach. Mogą jednak utrzymywać się do końca życia i być przyczyną trwałego inwalidztwa.

Sugerowany specjalista:

Neurologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1