× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Termin odniosi się do zmian zwyrodnieniowych okolicy wyrostka przyśrodkowego guza piętowego kości piętowej, będące przyczyną powstania narośli kostnej, powodującej zapalenie rozcięgna podeszwowego i ból ograniczający lub uniemożliwiający poruszanie się.


Na początku jedynym objawem jest ból okolicy pięty pojawiający się po przeciążeniu stopy, następnie ból występuje po każdym obciążeniu, na końcu występuje już ból spoczynkowy.

Przyczyny

  • praca stojąca,
  • nadwaga,
  • podeszły wiek,
  • intensywne uprawianie sportów obciążających stopy,
  • niewygodne obuwie (np. wysokie obcasy).

Potwierdzenie rozpoznania otrzymujemy dzięki wykonaniu zdjęciu RTG stóp, które wykazuje ostrą dziobiastą narośl kostną biegnącą od guza pięty ku przodowi, o rożnym stopniu nasilenia.

Leczenie tej choroby jest trudne, dlatego już samo zmniejszenie dolegliwości jest sukcesem.

Należy stosować wkładki ortopedyczne do obuwia - odciążanie nacisku w obrębie pięty - oraz rehabilitację leczniczą z zastosowaniem masaży i ultradźwięków. Również stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne w postaci maści. Możliwe jest też leczenie chirurgiczne w cięższych przypadkach, kiedy leczenie farmakologiczne i ultradźwięki nie dają poprawy i dochodzi do deformacji stopy. Jednakże wyniki leczenia chirurgicznego nie przewyższają rezultatów uzyskanych w leczeniu zachowawczym.

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1