× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Odma opłucnowa jest chorobą, która polega na obecności powietrza w jamie opłucnej. Przeważnie powietrze w jamie występuje jednostronnie. Odma występuje częściej u mężczyzn i może nieść za sobą powikłania w postaci niewydolności oddechowej bądź nasilenia chorób serca. Przyczyną obecności powietrza w jamie może być pęknięcie podopłucnowych pęcherzy rozedmowych płuc, przebicie do jamy opłucnej ropnia "drenowanego" z drugiej strony do oskrzela, pęknięcie jamy gruźliczej lub w następstwie obrażeń pourazowych klatki piersiowej.

Głównymi objawami są niespodziewany, silny ból wyczuwany z jednej strony, ból ten nasila się przy oddychaniu, duszności, kaszel. Jeżeli objawy nasilają to chory powinien zostać jak najszybciej przewieziony do szpitala i zostać poddanym leczeniu.

Leczenie polega na usunięcie powietrza z opłucnej za pomocą igły i strzykawki. Z reguły konieczny jest drenaż opłucnowy (na kilka dni zakłada się dren, przez który odsysane jest powietrze).

Sugerowany specjalista:

Choroby płuc, Choroby wewnętrzne

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1