× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Szczelina odbytu jest schorzeniem które pojawia się na skutek mechanicznego uszkodzenia, pęknięcia okolic końcowego odcinka kanału odbytu. Przyczynami może być wysiłek fizyczny, uporczywe zaparcia, stosunki analne.

Objawy


Występują bóle, pieczenie okolic odbytu, świąt, krwawienie. Dość charakterystyczną cechą jest pewna cykliczność objawów, które pojawiają się w sytuacjach nagłych i niekiedy samoistnie ustępują.


Z czasem nasila się uczucie dyskomfortu, pewnego niespełnienia po oddaniu stolca. W przypadkach zaniedbanych może dojść do objawów zwężenia odbytu. Oddanie stolca staje się aktem trudnym i bolesnym.

Leczenie


W terapii pierwszego rzutu w ostrych i przewlekłych szczelinach odbytu poleca się leczenie niechirurgiczne. Zwyczajowe leczenie obejmuje hydroterapię, stosowanie środków znieczulających miejscowo i odpowiednią dietę.

Chroniczne szczeliny odbytu są trudne w leczeniu ze względu na słabe ukrwienie okolicznych tkanek.


Połączeniem metody farmakologicznej z chirurgiczną jest zastrzyk z botuliny do zwieracza odbytu. Botulina poraża mięsień, działając bezpośrednio na płytkę motoryczną i powoduje jego rozluźnienie.

Sugerowany specjalista:

Choroby wewnętrzne, Gastroenterologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1