× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Rana jest to dość rozległe uszkodzenie skóry i warstwy podskórnej oraz głębszych warstw podskórnych. Powstaje przeważnie na skutek upadku, silnego otarcia, głębokiego skaleczenia itp., może też być wynikiem poparzenia bądź kontaktu z substancją chemiczną.


Rany mogą powstać na skutek wypadku, mogą być wtedy niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka; są to rany kłute, cięte, szarpane. Wymagają natychmiastowej reakcji chirurgicznej gdyż mogą powodować wykrwawienia bądź uszkodzenie narządów wewnętrznych. Pod żadnym pozorem nie można wyciągać ciała obcego wbitego w skórę. Musi to zrobić doświadczony chirurg. Ciężkie rany mogą pozostawić po sobie ślad w postaci blizn.

Na niewielkie rany często narażone są dzieci ze względu na ich aktywny tryb życia: wypadki na rowerze, potknięcia często owocują ropiejącymi ranami, które wymagają kontaktu z pediatrą.

Skaleczenie jest niewielką raną powstałą na skutek uszkodzenia skóry i warstw podskórnych. Przeważnie nie wymagają interwencji lekarskiej, wystarczy zdezynfekowanie skaleczenia wodą utlenioną i opatrzenie, kiedy ranka się zasklepi można smarować ją maściami, proszkami, płynami przyspieszającymi gojenie.

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1