× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Czyrak jest chorobą skóry. Charakteryzuje się ropnym zapaleniem okołomieszkowym, czemu towarzyszy wytworzenie czopa martwiczego. Często jest w postaci guzka, poźniej krosty. Czyraki powstają na skutek zakażenia skóry i wypełniania się zakażonego miejsca ropą. Przyczyną ich występowania może być zapalenie mieszków włosowych lub zatkane gruczoły potowe. Możliwe jest też powstanie kilku czyraków, które nazywamy wtedy zespolem Joba. Bardzo bolesne są czyraki które umiejscawiają się w okolicy nosa czy ucha.


Choroba rozprzestrzenia się na tkankę podskórną i skórę tworząc twardy, zaczerwieniony, bolesny naciek, na którego szczycie powstaje czop.
Czyraki nosa i wargi górnej mogą stanowić groźbę dla życia (nie wolno wygniatać).

 

Należy podać ogólnie antybiotyki, najlepiej we wstrzyknięciach. Leczenie czyraka umiejscowionego poza twarzą: antybiotyki nie są konieczne. Czasami konieczne jest chirurgiczne nacięcie.

Sugerowany specjalista:

Dermatologia i wenerologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1