× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Ropne zapalenie gruczołu sutkowego występuje często jako powikłanie po okresie karmienia piersią. Dotyka 1/5 młodych mam, które karmiły przez okres dłuższy niż pół roku. Zapalenie umiejscawia się w okolicach przewodów mlecznych. Z pęknięć i szczelin na skórze brodawki i otoczki zakażenie przenosi się przez przewody mleczne w głąb na miąższ i podścielisko gruczołu. Do rozwoju stanu zapalnego przyczyniają się niedostateczne opróżnianie sutka i zaleganie mleka.

Pierwsze objawy to zaczerwieniona skóra, odczuwane bóle sutka, stwardnienia.

Profilaktyka polega na zmywaniu brodawek 3% roztworem kwasu borowego lub ciepłą wodą z mydłem – przed karmieniem i po karmieniu – opróżnianie sutka z zalegającego mleka pozwalają karmiącej kobiecie uniknąć stanów zapalnych.

 

Leczenie

 

Leczenie ostrego zapalenia tego typu polega na stosowaniu okładów z octanu glinu pod ceratką, po uprzednim posmarowaniu wazeliną skóry i podaniu antybiotyków, o których zadecydować musi lekarz. Wskazane jest również podwiązanie piersi, najlepiej opaską elastyczną. Jeśli stan zapalny nie ustępuje pod wpływem tego leczenia i tworzy się ropa, konieczne jest jej usunięcie. W okresie leczenia przerywa się karmienie chorym sutkiem. Należy dbać, aby pierś była zawsze wysoko podwiązana. Na leczenie szpitalne powinny być kierowane chore z licznymi ropniami, z utrzymującą się wysoką temperaturą i objawami zakażenia ogólnego.

Sugerowany specjalista:

Ginekologia i położnictwo

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1