× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Nieswoiste zapalenie kości może być procesem o charakterze ostrym lub przewlekłym. Powstaje w wyniku zakażenia kości drogą krwi bądź jako powikłanie po złamaniach otwartych.

Zakażenia kości drogą krwi występuje najczęściej u dzieci w postaci przerzutów z pierwotnych ognisk infekcji, takich jak: niezagojona pępowina lub zapalenie ucha środkowego, angina, ropnie bądź czyraki skóry.

 

Przebieg choroby zależy od unaczynienia kości, która ulega zmianie wraz z wiekiem.

 

Wyróżniamy 3 typy zapalenia kości:

  1. niemowlęcy
  2. dziecięcy
  3. dorosły

Pierwszy typ, niemowlęcy, charakteryzuje się bardzo często występującym zapaleniem stawu.


Typ dziecięcy występuje od 2 roku życia do momentu zakończenia wzrostu. Prawie nigdy nie dochodzi do zapalenia stawu, ale proces zapalny może dotyczyć całych trzonów kości długich z wytworzeniem martwaków.

Postać dorosła występuje bardzo rzadko, najczęściej jako zaostrzenie zapalenia przebytego w dzieciństwie.

Objawy początkowe:

  • wysoka gorączka,
  • bóle głowy,
  • nudności,
  • wymioty.


Objawy późniejsze:

  • ból kończyny,
  • ocieplenie skóry.


Stan chorobowy dziecka jest ciężki - wymaga leczenia szpitalnego.

Zapalenie kości po złamaniach otwartych jest wynikiem zakażenia kości oraz tkanek miękkich. Walka z zapaleniem to dokładne oczyszczenie ogniska zakażenia, dobre unieruchomienie odłamów (stabilne zespolenie), prowadzące do ich zrostu i stosowanie antybiotyków.

Zapalenie stawów występuje często przy zakażeniu stawu w wyniku ran drążących, zakażeniu stawu przy punkcjach stawu lub dostawowym podawaniu leków.

Proces zapalny na początku rozpoczyna się w błonie maziowej, przechodząc stopniowo na cały staw. Choroba przebiega w skojarzeniu z wysoką gorączką, bólem i obrzękiem stawu, ograniczeniem jego ruchomości, zwiększona jest liczba krwinek białych.

Rozpoznanie można ustalić po wykonaniu punkcji stawu. W przypadku stwierdzenia dużej ilości treści ropnej w stawie, chory wymaga leczenia szpitalnego z nacięciem i płukaniem stawu i podawania antybiotyków.

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1