× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Torbiel galaretowata, zwana również ganglionem, jest zbiornikiem wypełnionym gęstym i galaretowatym płynem inaczej jest nazywana pseudotorbielą łącznotkankową występującą w okolicach torebek stawowych oraz ścięgien. W odróżnieniu od torbieli jej ściana nie wysłana jest od wewnątrz tkanką nabłonkową. Powstaje, jako odczyn pochewek ścięgnistych lub tkanki łącznej torebki stawu na powtarzające się urazy, mikrourazy lub nawracające stany zapalne. Najczęstszą lokalizacją jest okolica nadgarstka, rzadziej stopy lub stawu kolanowego. Częściej występuje u kobiet niż mężczyzn.

 

Torbiel galaretowata nie jest zmianą niebezpieczną, jednak może powodować przykre dolegliwości, na przykład ograniczać ruchomość stawu, ulegać bolesnemu zapaleniu lub podrażnieniu i uciskać przebiegające w pobliżu nerwy wywołując ból.

 

Do objawów torbieli galaretowatej należą:

  • uwypuklona i czasami przesuwalna zmiana skórna w kształcie guzka twardego w dotyku,
  • ból,
  • wzmożona wrażliwość na dotyk.

Leczenie może polegać na ucisku zmiany, punkcji i odessaniu zawartości za pomocą igły, bądź usunięciu operacyjnym. Wysokie ryzyko nawrotu może zostać zmniejszone przez kilkudniowe unieruchomienie stawu po zabiegu.

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1