× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Pierwotne nowotwory narządu ruchu powstają z tkanek, które tworzą kość oraz tkanek sąsiednich (okostnej, mięśni, nerwów, naczyń, błon maziowych)

Wyróżniamy nowotwory niezłośliwe i złośliwe. Niezłośliwe są guzami o łagodnym, powolnym wzroście, często bezobjawowym przebiegu. Ognisko jest dobrze odgraniczone i nie wciąga tkanek otaczających.

Złośliwe natomiast rosną bardzo szybko, prowadzą do nacieków na otaczające tkanki, dają przerzuty przez naczynia chłonne i krwionośne.

Mięsak kościopochodny - najczęstszy nowotwór złośliwym kości (ponad 60% wszystkich złośliwych nowotworów kości).

Występowanie

 

Przeważnie występuje u ludzi młodych, umiejscawia się w przynasadach kości długich, głównie w okolicy kolana.


Powoduje objawy takie jak silne dolegliwości bólowe zajętej kości oraz stawu, bóle nasilające się przy ruchach i w nocy, szybki wzrost guza, zmniejszenie masy ciała, niedokrwistość. Wymaga leczenia operacyjnego i chemioterapii.

Drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym jest chrzęstniakomięsak. Infekuje kości u osób dorosłych, głównie jako postać wtórna na podłożu chrzęstniaków czy wyrośli kostnych. Jego rozwój jest powolny. Wykrywany jest często przypadkowo. Przerzuty występują późno i rzadko. Rozpoznania dokonuje się na podstawie objawów, takich jak ból i powiększenie się guza.

Guz Ewinga

  • występowanie - do 25 roku życia,
  • umiejscawia się głównie w kości udowej, rzadziej piszczelowej,główne objawy to ból, początkowo pojawiający się okresowo, później trwa bez przerwy.
  • pojawia się guz w tkankach miękkich.

Leczenie odbywa się głownie poprzec radioterapię i chemioterapię.

Kolejny to guz olbrzymiokomórkowy - najczęściej występujący guz kości, jego nazwa pochodzi od znajdujących się w jego obrębie wielojądrzastych komórek olbrzymich. Najbardziej zagrożone są osoby pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Zazwyczaj umiejscawia się jest w nasadach dalszych kości długich (kość udowa, promieniowa) oraz w nasadach bliższych piszczeli, rzadko występuje w kościach płaskich.


Objawy to ból kończyny w miejscu zmiany, pogrubienie jej obwodu, patologiczne złamanie.


Cechą charakterystyczną jest rozrastanie niesymetryczne guza, penetrując każdy załamek kości. Uważany był za postać łagodną, chociaż opisywane są przypadki pierwotnej złośliwości z przerzutami do płuc - wtedy konieczne jest usunięcie guza.

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1