× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Rak wargi objawia się płaskim stwardnieniem, pokrytym strupkiem, które szybko ulega owrzodzeniu na szczycie. Ponad 90% przypadków raka wargi dotyczy wargi dolnej. Jest to rak występujący prawie zawsze u mężczyzn. Wszystkie przewlekłe i nie gojące się rany oraz owrzodzenia są uznawane za stan przedrakowy, nie należy więc ich lekceważyć.


Często bierze swój początek w stanach przedrakowych np. rogowacenie białe, róg skórny, brodawczak, zapalenie gruczołów ślinowych, uraz, palenie tytoniu (cygara, papierosy, fajka), alkohol itp. Rak wargi rośnie powoli, ale stale i systematycznie niszczy wargę oraz okoliczne tkanki. Taki rozwój procesu trwa kilkanaście miesięcy, a niekiedy parę lat.


Tworzy się pod postacią pęknięcia, które się nie goi, albo tarczkowatego nacieku lub płaskiego owrzodzenia czy guzka o nierównej powierzchni.

Z wszystkimi budzącymi wątpliwości guzkami na wardze należy się natychmiast udać do chirurga lub onkologa, gdyż rak wargi dolnej w porę zdiagnozowany, jest uleczalny. Wczesne wykrycie raka wargi dolnej daje ok. 70% szans na wyleczenie. Raka tego leczy się promieniami radu lub izotopami radioaktywnymi.

Sugerowany specjalista:

Chirurgia onkologiczna, Onkologia kliniczna

Pytania

jerzy dodano: 2012-05-11 08:36:09

rak


jestem po wycieciu raka płaskonabłonkowego rogowacjejącego g2 pl 1.zmiana wycięta w granicach zdrowych tkanek nie stwierdzono cech inwazji naczyniowej ani nacieku na pnie nerwowe jakie są rokowan...

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1