× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Przerzuty nowotworowe do kości czyli inaczej osteoliza nowotworowa - jest to szybko postepujący proces niszczenia tkanki kości, który jest skutkiem przerzutów nowotworowych do układu kostnego. Opiera się na nasilonym niszczeniu kości przez własne komórki kościogubne zwane osteoklastami.

 

W osteolizie dochodzi do zachwiania równowagi procesu tworzenia i niszczenia kości na rzecz niszczenia. Znajdują wewnątrz kości komórki nowotworowe odnajdują warunki wygodne dla swojego rozwoju. Szpik wytwarza substancje, które pobudzają rozwój komórek krwi. Nowotwór wykorzystuje to jako źródło zasilania do przyśpieszenia wzrostu własnych komórek. Przerzuty najczęściej są obserwowane w kręgosłupie, żebrach, miednicy, kościach udowych i ramieniowych.

Najczęstszym miejscem przerzutu nowotworowego są nowotwory sutka, szpiczniaka mnogiego, raka tarczycy, rzadziej raka płuc.

Leczenie

  • radioterapia,
  • hormonoterapia,
  • leczenie farmakologiczne (bifosfonianami),
  • chirurgiczne resekcje pojedynczych przerzutów.Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1