× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Wodniak jądra występuje wtedy, kiedy moszna zwiększa swoją objętość wewnętrzną na skutek nagromadzenia się płynu w osłonkach jądra.

 

Przyczyny

  • zapalenie jądra lub najądrza,
  • uraz jądra,
  • nowotworu jądra.


Wodniak jest rozdętym, gładkim tworem, którego można podświetlić, a światło równomiernie przez niego przechodzi. Wyczuwalne jest "chlupanie" wodniaka.


Wyróżniamy wodniaki wrodzone i nabyte.

 

Wodniak wrodzony u dzieci to przypadek nagromadzenia się płynu z jamy otrzewnej. Skóra na powiększonej mosznie w wodniaku wrodzonym jest gładka i nie boli.

 

Rozróżniamy też wodniaki komunikujące i niekomunikujące.

 

Wodniak komunikujący występuje wtedy, gdy jądro zstępuje pod koniec życia płodowego do moszny i ciągnie za sobą wyrostek pochwowy otrzewnej. Tego typu wodniak może zmieniać objętość pod wpływem aktywności dziecka, zmiany pozycji ciała.


Możliwe jest także, że wodniaki zostają samoistnie wchłonięte, a dzieje się to zazwyczaj około 12 miesiąca życia. Nawet 80% wodniaków rozpoznanych w pierwszych 12 miesiącach życia ulega samoistnemu zanikowi. Jeżeli jednak kanał komunikacji zarósł, a wodniak nie został samoistnie wchłonięty, jest to przypadek wodniaka niekomunikującego.

Wodniak jądra wrodzony występuje w przybliżeniu u 6 procent noworodków.
Przy diagnozie należy uwzględnić wiek chorego, gdyż wrodzone wodniaki są rozpoznawane u noworodków i dzieci, a wodniaki nabyte dotyczą zazwyczaj dorosłych mężczyzn.

 

Charakterystyczne dla wodniaków jest to, że mogą się pojawić po dłuższej aktywności fizycznej, a także w okresie przeziębień, biegunek i podobnych innych infekcji, kiedy otrzewna zaczyna produkować więcej płynu.

Sugerowany specjalista:

Urologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1