× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Jest to schorzenie zwane również plamicą alergiczną, łac. purpura Henoch-Schönlein. Jest to choroba autoimmunologiczna, która polega na zapaleniu drobnych naczyń krwionośnych, co jest skutkiem odkładania się w nich kompleksów immunologicznych zawierających immunoglobulinę A.
Przyczyn choroby upatruje się po infekcji lub w jej trakcie. Najczęściej są to infekcje górnych dróg oddechowych, nie wykluczone jest pojawienie się tej choroby po przechorowaniu ospy wietrznej, odry, różyczki, WZW B, po zakażeniu parwowirusem B19, mykoplazmami, wirusem Coxsackie, wirusem opryszczki pospolitej i innymi.

Schorzenie dotyczy przeważnie dzieci w wieku od 2 - 11 lat. Dwa razy częściej występuje u płci męskiej. Zazwyczaj choroba przebiega w sposób łagodny i przemija bez powikłań. Mogą zdarzyć się jednak nawroty. Dzieci po przebytej choroby Schönleina-Henocha powinny pozostawać pod opieką poradni nefrologicznej, ze względu na możliwe uszkodzenie nerek. Choroba prowadzić może również do niedokrwistości, jednak w większości wypadków organizm szybko regeneruje się po ustąpieniu objawów. Zajęcie naczyń krezki może spowodować wgłobienie - konieczna jest interwencja chirurgiczna.


Objawy

  • zmiany skórne - krwotoczna, wybroczyny – plamica, głównie na kończynach dolnych i pośladkach, ustępujące z zasinieniem,
  • zmiany stawowe – bóle i obrzęk stawów,
  • bóle brzucha, czasem bardzo silne (występują objawy ostrego brzucha, co przy błędnym rozpoznaniu prowadzi do niepotrzebnych interwencji chirurgicznych),
  • krew w kale,
  • zmiany nerkowe,
  • zmiany płucne,
  • zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym - np. bóle głowy.

Leczenie


W większości przypadków stosuje się jedynie leczenie objawowe. Stosuje się leki hemostatyczne ("uszczelniające") naczynia krwionośne (rutyna, etamsylat). Ograniczenie aktywności fizycznej. Podaje się leki przeciwzapalne (ibuprofen, naproksen). Leczenie przyczynowe (np. antybiotyki, leki przeciwwirusowe). W powżnym przebiegu choroby stosuje się sterydy, heparynę, kwas epsiaminokapronowy.


Leczenie może trwać nawet kilka miesięcy i często przebiega w szpitalu.

Sugerowany specjalista:

Alergologia

Pytania

A.pacholak dodano: 2011-12-02 22:55:53

co zrobic


co zrobić jeśli jest się w domu po wyjściu ze szpitala a dziecko nadal boli brzuch

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1