× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Przełyk Barreta jest to stan zapalny w dolnym odcinku przełyku, gdzie dochodzi do zastąpienia nabłonka wielowarstwowego płaskiego nabłonkiem walcowatym, który jest charakterystyczny dla żołądka.Jest to swojego rodzaju przemieszczenie granicy pomiędzy nabłonkami w okolicy połączenia przełyku z żołądkiem. Schorzenie to najczęściej dotyczy mężczyzn. Nierzadko jest to powikłanie choroby refluskowej.

W około 80 procent przypadków objawy nie występują. W innych przypadkach są one typowe dla choroby refluksowej.

 

Objawy

  • zgaga,
  • wymioty,
  • odbijanie,
  • zaburzenia w połykaniu.

Rozpoznanie

  • badanie histopatologicznego wycinka błony śluzowej.

Leczenie


Leczenie przełyku Barretta polega na stosowaniu inhibitorów pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol). Natomiast w leczeniu endoskopowym stosuje się elektrokoagulację plazmową, terapię fotodynamiczną (podanie substancji fotouczulającej kumulującej się w zmianie, a następnie skierowanie wiązki zimnego światła i doprowadzenie do koncentracji powstałych wolnych rodników w zmienionym nabłonku, co prowadzi do jego destrukcji) lub ogniskowe usunięcie błony śluzowej (mukozektomię). Choć metody te nie we wszystkich przypadkach okazują się skuteczne.

Leczenie chirurgiczne (wycięcie przełyku) jest ostatecznością i jest stosowane w przypadku nieskutecznej farmakoterapii, występowaniu powikłań (zwężenie przełyku), częstych nawrotach czy ciężkiej chorobie refluksowej.

Sugerowany specjalista:

Chirurgia ogólna

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1