× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Wstrząs jest stanem , w którym na skutek różnic między zapotrzebowaniem a dostarczeniem wymaganej ilości tlenu do komórek organizmu dochodzi do upośledzenia funkcji i niewydolności ważnych dla funkcjonowania narządów.

Wszystkie stany wstrząsowe łączy jedna cecha - zapaść krążenia i dysproporcja między objętością krwi krążącej i pojemnością łożyska naczyniowego.
Następuje spadek ciśnienia tętniczego, hipoperfuzja tkanek, niedotlenienie, powodujące utratę napięcia naczyń krwionośnych, prowadzącego do uszkodzenia tkanek i narządów i może prowadzić do śmierci na skutek niewydolności krążeniowo- oddechowej, występuje też niewydolność wielonarządowa.

Wyróżniamy 3 etapy wstrząsu:

  1. Niepostępujący, gdy uruchomione mechanizmy kompensacyjne są wydolne i zapewniają minimalny przepływ krwi przez narządy obwodowe.
  2. Postępujący, gdy wydolność mechanizmów kompensacyjnych ulega zmniejszeniu lub jest niewystarczająca dla przeciwdziałania utrzymującej się przyczynie wstrząsu (np. trwającej utracie krwi), co doprowadza do postępującego niedokrwienia narządów obwodowych.
  3. Nieodwracalny, gdy niewydolność mechanizmów kompensacyjnych powoduje niedokrwienie, niedotlenienie i martwicę komórek prowadzącą do niewydolności narządów.

 

Sugerowany specjalista:

Medycyna ratunkowa

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1