× "Polityce Prywatności".
myLekarze.pl

(np. Ortopeda Częstochowa lub Jan Kowalski)

Polecani specjaliści

Schorzenie to jest jedynie objawem spowodowanym najczęściej rozwijają się z powodu choroby wątroby, a konkretnie jej marskości. Żylakami przełyku nazywamy poszerzone naczynia żylne w dolnej części przełyku. W chorobach wątroby są one elementem krążenia obocznego.

Wzrost ciśnienia w naczyniach niesprawnej wątroby sprawia, że krew przepływająca przez wątrobę, szuka sobie łatwiejszej drogi. Napływa do żył przełyku, nieprzystosowanych do otrzymywania tak dużej ilości krwi.
Żyły się poszerzają i rozciągają i łączą krążenie wątroby bezpośrednio z żyłą główną górną, która wpada do serca.

Leczenie składa się z trzech etapów:

  1. leczenie zachowawcze niekrwawiących żylaków przełyku,
  2. leczenie paliatywne żylaków, z których występowały krwotoki,
  3. leczenie interwencyjne w przypadku krwotoku.

W leczeniu zachowawczym farmakologicznym stosuje się nieselektywne blokery receptorów β-adrenergicznych (beta-blokery), np. propranolol, które obniżając rzut serca zmniejszają napływ krwi do układu wrotnego.

Leczenie paliatywne stosuje się w celu zapobiegania nawrotom krwawienia. Polega ono na wytworzeniu zespoleń wrotno-układowych co umożliwi ominięcie przepływu krwi przez wątrobę i w konsekwencji obniży ciśnienie wrotne.

Leczenie interwencyjne krwotoku – polega na endoskopowym wstrzykiwaniu miejscu krwawienia środka sklerotyzującego lub na zakładaniu zacisków na krwawiące żylaki.

Sugerowany specjalista:

Gastroenterologia

Pytania

Nie zadano jeszcze żadnego pytania.

Zadaj nowe pytanie:

Zdefiniuj jak najtrafniej temat np. "znamiona na skórze po opalaniu"
Nie pisz tematu typu "pomocy", "szukam lekarza"

Postaraj się jak najdokładniej opisać swój problem medyczny, aby znajdujący się na forum lekarze lub użytkownicy mogli udzielić Ci pomocy.

Proszę przepisać słowa z obrazka:

* Pola wymagane

Partnerzy:
lekarz lekarz kliniki EASY.LV
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.1